dZapisz się jKontakt uMiasto

Opis kierunku

Empatia, kreatywność, asertywność i umiejętność pracy z ludźmi – jeśli wykazujesz te cechy i chcesz pomagać słabszym i potrzebującym, kierunek Opiekun w Domu Pomocy Społecznej to idealny wybór dla Ciebie! Po jego ukończeniu będziesz zmieniał na lepsze życie osób chorych, niesamodzielnych i korzystających z opieki instytucjonalnej, współpracując z terapeutami, organizując podopiecznym czas wolny, umożliwiając im samorealizację, rozwój zainteresowań oraz integrację z rodziną i lokalną społecznością. Jest to kierunek perspektywiczny umożliwiający podjęcie pracy również za granicą na terenie UE.

Czego nauczysz się na kierunku Opiekun w domu pomocy społecznej w szkole Żak?

Podczas dwuletniej nauki zdobędziesz kwalifikacje zawodowe i wszystkie niezbędne umiejętności profesjonalnego opiekuna w DPS. Zdobędziesz wiedzę na temat bio-psycho-społecznego funkcjonowania człowieka i metodyki pracy opiekuńczo-wspierającej. Zyskasz teoretyczne podstawy opieki i organizacji domu pomocy społecznej. Nauka języka migowego pozwoli Ci pomagać i opiekować się osobami, które nie słyszą lub nie mówią. Gdybyś zdecydował się na pracę za granicą, po zajęciach z języka obcego w pomocy społecznej pozbędziesz się często występującej bariery językowej. Kompetencje zdobyte na praktycznych zajęciach z usług opiekuńczych i wspierających, aktywizacji osoby podopiecznej oraz treningu umiejętności społecznych sprawią, że będziesz od razu przygotowany do pracy w zdobytym zawodzie.

Kwalifikacje, jakie zdobędziesz po zakończeniu nauki

Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie podopiecznej (MS.06.)

• Tryb nauczania:

Zaoczny

• CZAS TRWANIA:

2-lata

• KOSZT:

kierunek bezpłatny

• UZYSKANY DOKUMENT:

świadectwo MEN

• UZYSKANY TYTUŁ:

Opiekun w domu pomocy społecznej

• EGZAMIN:

Egzamin zewnętrzny, organizowany w szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

PERSPEKTYWY PRACY:

• Domy małego dziecka

• Domy pomocy społecznej

• Hospicja

• Oddziały rehabilitacji w szpitalu

• Ośrodki wsparcia dla rodzin dzieci niepełnosprawnych

• Szkoły

• Środowiskowe domy samopomocy

• Warsztaty terapii zajęciowej

PRZYKŁADOWY PROGRAM NAUCZANIA:

• Aktywizacja osoby podopiecznej

• Język obcy w pomocy społecznej